Kino Kuutamo: Piano – Maksuttomat maanantait
10.3.2025 | 17:00
Klaneettitie 5, 00420 Helsinki
Tänä keväänä Kanneltalon Kino Kuutamon elokuvissa tutkitaan luontoa rakkauden vertauskuvana.
Elokuvahistorian asiantuntija FT Harri Kilpi johdattaa illan elokuvaan klo 17–17.45.
Luennon jälkeen klo 18 alkaa elokuvan ilmaisnäytös.
Piano
Jane Campionin aistillinen kolmiodraama intohimosta, vallasta ja petoksesta sijoittuu 1850-luvun Uuteen Seelantiin. Mykkä Ada on myyty vaimoksi uudisasukas Alistairille. Hän saapuu uuteen kotimaahansa yhdessä tyttärensä ja rakkaan pianonsa kanssa. Piano on hänen ainoa ilmaisukeinonsa, mutta Alastairin mielestä sen kuljettaminen kotiin on liian vaikeaa, joten hän pakottaa Adan jättämään sen rannalle. Heidän naapurinsa Baines ostaa pianon, ja Ada saa soittaa kaipaamaansa instrumenttia antaessaan tälle pianotunteja. Heidän välilleen kehittyy erikoislaatuinen eroottinen suhde, jolla on arvaamattomia seurauksia.
Piano voitti kolme Oscaria oltuaan ehdolla kahdeksassa kategoriassa: Holly Hunter parhaasta naispääosasta, ensi kertaa näytellyt Anna Paquin parhaasta naissivuosasta ja Jane Campion parhaasta alkuperäisestä käsikirjoituksesta. Hunter voitti roolisuorituksestaan myös BAFTAn ja Golden Globen. Australian filmi-instituutin AFI-palkintoja elokuva voitti 11.
The New York Timesin kriitikot valitsivat Pianon vuonna 2004 yhdeksi kaikkien aikojen tuhannesta parhaasta elokuvasta maailmassa.
Uusi Seelanti, Australia, Ranska, 1993
Ikäraja: K16
Kesto: 2 tuntia
Kieli: englanti
Tekstitys: suomi
Vapaa pääsy
